Benim Saç Modelim

Saç Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

19.02.2023
460

Saç kuruluğu yaşayanlar, saç kuruluğu hangi vitamin eksikliğinden olur? sorusunu merak ederler. Bu kuruluğu ortaya çıkaran vitamin, Biotin’dir. Biotin, B vitaminin bir türü olarak kabul edilir.

Bu yönden eksiklik yaşayan kimselerde aynı zamanda saç dökülmesi ve erken beyazlama gibi durumlarda görülebilir. Bu yüzden beslenmenize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü tükettiğiniz her besin, aynı zamanda saç sağlığınızı da etkiler.

Çok Kuru Saçlar Nasıl Nemlendirilir?

Kuru saçlarınızı nemli bir hale getirmek için şu aşamaları yerine getirmelisiniz:

  • Saçlarınızın ucuna hafif bir şekilde su sürün.
  • Yine uç bölgelere mayonezi sürün.
  • Bu bölgeleri streç ile sarın.
  • 40 veya 50 dakika bekleyin.
  • Doğal bir şampuanla saçlarınızı yıkayın.

Bu şekilde çok kuru bir şekilde duran saçlarınızın nemlilik kazanmasını sağlayabilirsiniz. Mayonez dışında zeytinyağı sayesinde de aynı sonucu elde edebilirsiniz. Zeytinyağı, saça nemlilik kazandırırken aynı zamanda bakımlı olmasını da sağlar.

Saç Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Saç Kuruluğu Hangi Vitamin Eksikliğinden Olur?

Aşırı Kuru Saç Neden Olur?

Saçların aşırı kurumasını sağlayan en büyük etken bakımsızlıktır. Bunun yanı sıra hava kirliliği, kullanılan şekillendiriciler, saça yapılan işlemler ve sağlıksız beslenme gibi faktörler, kuruluğa neden olur.

Aynı zamanda kalitesiz bir şampuan kullanmak da yine bu duruma neden olabilir. Bu yüzden bakıma ve doğru beslenmeye dikkat etmelisiniz. Özellikle de Biotin içeren besinlerden sık sık tüketmeniz gerekir. Bu şekilde kuruluktan kurtulmanız daha kolaydır.

Etiketler: