Benim Saç Modelim

Evde Saç Rengini Açmak Için 9 Doğal Yöntem

Saçların bakımı son derece önemlidir. Saç bakımı esnasında kullanılan kimyasal maddeler saçın yapısına zarar verir ve saçları daha kırılgan hale getirir.  Yaz aylarında güneş ışınlarına maruz kalan saçların renklerinde açılma görülür. Ama sadece yaz ayında değil evinizde de saç renginizi doğal yöntemlerle açabilirsiniz. Doğal yöntemler ile saçlarınızı açarken aynı zamanda zarar görmesini engelleyebilirsiniz. Evde saç renginizi açmak için kullanabileceğiniz 9 doğal yöntem şunlardır.

evde saç rengi nasıl açılır

sacrengi acma2

 

  1. Tarçın

Tarçın, kokusu ve aroması ile çoğumuzun sevdiği bir üründür. Bunun yanı sıra saç rengimizi açma konusunda da yarar sağlayan ve saç sağlığını koruyan bir besin. 3 Yemek kaşığı toz tarçın ile bir miktar saç kremini karıştırarak yoğun bir kıvam haline getirin. 2-3 saat bu karışımı saçınıza sürüp beklettikten sonra bol su ile durulayarak arındırın.

  1. Papatya suyu

Papatya suyunu bu konuda araştırma yaptıysanız mutlaka duymuşsunuzdur. Çünkü çok bilinen bir yöntemdir. Bir avuç kurutulmuş papatyayı 2 su bardağı suyun içine ekleyip kaynatın. Kaynadığında altını kapatıp 15 dakika da öyle demlenmesini bekleyin. Demlendikten sonra papatyaları süzerek kolayca uygulayabilmek için boş bir sprey şişesine doldurun. Su soğuduktan sonra saçlarınıza uygulayın. 20 dakika güneşin altında kurutarak bekletin. Bu uygulamayı sık sık tekrar ettiğinizde saçlarının rengi açılacaktır. Eğer karışımı saçınıza sürdüğünüzde güneşte bekletirseniz daha güçlü bir sonuç alabilirsiniz.

  1. Bal ve Sirke

Ocakta ısıttığınız suyun içine 2 yemek kaşığı bal ekleyin. Su ve bal kaynamaya başladığında yarım limon suyu ile 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Hazırladığınız karışım soğuduğunda saçlarınızı ıslatın ve üzerine uygulayın. 20 dakika beklettikten sonra saçlarınızı durulayın.

  1. Tuzlu Su

Yaz aylarında tatile gittiğimizde de fark edebileceğimiz üzere deniz suyu saçların kısa sürede açılmasını sağlar. Siz de 2 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı tuzu karıştırarak evinizde kendi suyunuzu elde edebilirsiniz. Fakat bu yöntem saça zarar verebileceğinden saç bakımı yapmayı ihmal etmeyin. Ayrıca tuzlu su boyalı saçların da açılmasını sağlar.

  1. Limonlu Su

Saç açma konusunda kullanabileceğimiz yöntemlerde ilk sıradadır. Fakat limon suyunu direkt olarak saça uygulamak zarar verir. Limon asitli bir yapı olduğundan saçlarınızı yakar. Bu nedenle saç maskesi veya Hindistan cevizi yağı ile karıştırarak kullanabilirsiniz. Maskeyi saçlarınıza sürdükten sonra güneşin altında 10 dakika bekleyin. Son adımda da saçlarınızı bol su ile yıkayın. Limon yerine C vitamini kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Önemli Not: Bu yöntemi sık sık kullanmanız saçlarınız için zararlı olur. Bu yüzden diğer uygulamalara da şans vermelisiniz.

sacrengi acma3

  1. Karbonat

1 yemek kaşığı karbonatı fincanın 3’te biri ılık suyla seyreltin. Karışım hamur kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Saçınızı parça parça ayırın ve bu karışımı bir fırça yardımı ile sürün. 10 dakika kadar saçınızda kaldıktan sonra durulayabilirsiniz. Saç derisini korumak için köklere temas etmemesine dikkat edin.

  1. Elma Sirkesi

6 çay bardağı su ile 1 çay bardağı elma sirkesini karıştırarak bu karışımı saçlarınıza uygulayın. 15 dakika beklettikten sonra ılık su ile saçlarınızı durulayın. Sirkenin yoğun kokusu sizi rahatsız edebilir bu kokudan kurtulmak için su ile seyreltmeyi unutmayın.

  1. Siyah Çay

Çok basit bir yöntem olarak düşüneceğiniz siyah çay ile de saçlarınızın rengini açabilirsiniz. Siyah çay içerisinde bol miktarda tannik asit bulundurduğu için rengin açılmasını sağlar. 2-3 yemek kaşığı siyah çayı demleyin ve sonra saçınıza sürün. Yaklaşık yarım saat saçınızın üzerinde bekletin. Yarım saat sonra durulayın. Bu yöntemi düzenli bir şekilde uygulamaya dikkat edin.

sacrengi acma5

  1. Soda

Saçlarınıza aynı anda iki fayda sağlayan soda hem saç renginizi açarken hem de saçlarınıza ışıltılar katar. Şampuanınıza biraz soda ekleyerek basit bir kullanımla yararlanabilirsiniz. Uyguladıktan sonra saçlarınızı iyice yıkayın. Her insanın vücut dengesi ve alerjileri birbirinden farklı olabildiği için önemli notlar geçmekte fayda var.

Not: Verilen maddeleri uygulamadan önce vücudunuzun küçük bir bölümünde mutlaka alerji testi yapın. Uyguladığınız bölgelerde kızarıklık, kaşıntı, döküntü gibi sorunlar fark ettiğinizde yöntemleri kesinlikle uygulamayın. Verilen yöntemleri bir dermatoloğa danışarak daha sağlıklı sonuç alabilirsiniz.