Benim Saç Modelim

Saçın Yağlanması Nasıl Önlenir?

19.02.2023
309

Ergenlik, hamilelik ve hormon dengesizliği olduğunda, kafa derisindeki yağ üreten bezler normalden daha fazla yağ üretir. Saç yıkanmazsa yağlı hale gelir.

Neyse ki saçların yağlanmasını önlemek için birkaç yöntem vardır.

Kadınların günlük hayatlarını etkileyen bazı şeyler çok sık yağlanan saçlara sahip olmaktır. Bu durum daha çok yaz aylarında ortaya çıkabiliyor, bu yüzden bunu durdurmak için atılabilecek bazı adımlar var. Saçların yağlanmasına ne sebep olur ve yazın saçların yağlanmasını önlemek için neler yapılabilir? İşte bu yazımızda bunlardan bahsedeceğim.

yağlı saçlar nasıl yıkanmalı

yağlı saçlar nasıl yıkanmalı

Saçları her gün yıkamak günün sonunda onu yağlı hale getirse de, saçın daha hızlı yağlanmasına neden olabilecek bazı nedenler vardır. Bu nedenlerden bazıları, diğer faktörlerin yanı sıra hamile veya ergenlik döneminde olmayı içerir.

Yağlı, kirli görünümlü saçlara sahip olmak günlük yaşamı etkileyebilir, hatta bakım yapılmadığında kepeklenmeye bile neden olabilir. Saç kremi kullandıktan sonra, sıcak hava ve yüksek nem saçın daha çabuk yağlanmasına neden olabilir. Saçın yağa ihtiyacı vardır, bu nedenle saç kremi ile yıkadıktan sonra yağları tamamen çıkarmak iyi değildir.

Saç derisi, saçı nemlendirmek için kuru olduğunda daha fazla yağ üretir. Yani, saç ıslak olmadığında, saç derisi saçın fazla kurumasını önlemek için daha fazla yağ üretir.

Saçın yağlı olmasının nedenleri

Saçın yağlı olmasının üç ana nedeni vardır: 1. Saçtaki kiri ve yağı yeterince temizlememek, 2. Saçı kurutan alkol içeren saç ürünleri veya 3. Saçı yeterince sık yıkamamak.

Ayrıca;

  • Saç derisini yumuşatmak için insanlar saç kremi sürerler.
  • Gün içerisinde sık sık saça dokunmak,
  • Saçları aşırı taramak, saçın yağlanmasının nedenleri arasındadır.
yağlı saç bakımı nasıl yapılmalıdır

yağlı saç bakımı nasıl yapılmalıdır

Saç kurutma makinesi, fön makinesi veya saç düzleştirici gibi sıcak aletlerin kullanılması genellikle saçların yağlanmasına neden olabilir.

Saçı çok fazla yıkamak veya su, saç derisinin fazladan sebum üretmesine neden olabilir. Saçın daha fazla sebum üretiminden kaçınarak yağlanmanın önüne geçmek için ilk adımı atabilirsiniz.

Saçları haftada iki kez yıkamayı öneren saç bakım uzmanlarına göre, saçları daha sık yıkamaktan kaçınılması gerekiyor. Kuru şampuan, saçtaki fazla yağın giderilmesine yardımcı olarak yıkamalar arasındaki sürenin uzamasına yardımcı olur. Kuru şampuanlar saçları mat göstermez ve saçtaki renkleri etkilemez. Her 3 günde bir kullanılabilirler ve etkisi ile yağları yok ederler.

Elma sirkesiyle saç yağlanma önleme

Sirkenin cilde ve saça birçok şekilde uygulanabilir, ancak genellikle saç yıkandıktan sonra durulama olarak su ve elma sirkesi karışımı veya kuru cilde veya yüzün yağlı bölgelerine (sivilce gibi) düz bir uygulama olarak kullanılır. Elma sirkesi yüksek asit seviyesi nedeniyle cilt ve saç için faydalıdır. Ayrıca vitaminler, mineraller ve diğer yararlı bileşikleri içerir.

saçla neden yağlanır nasıl bakım yapılmalıdır

saçla neden yağlanır nasıl bakım yapılmalıdır

Yaz saçlarında yağlı saçlara iyi gelen birçok yöntem vardır. İşte yağların giderileceği bazı çözümler:

Siyah çay bir yönteme göre saçların yağlanmasını önlemek için kullanılabilir.

Harmanlanmış siyah çay içmek saçın yağlılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Harmanlanmış siyah çay içmek saçın yağlılığını azaltmaya yardımcı olabilir.

Saç derisi üzerinde kullanmak üzere çay yapmak için 1 çay kaşığı siyah çayı 1 bardak kaynar suya ekleyin. Çayı 10 dakika kaynatın, ardından süzün ve kafa derisine uygulamadan önce soğumaya bırakın. Saçınızı haftada 3 kez bu çay ile yıkayın.Yıkama arasında 5 dakika bekletin ve ardından şampuanla tekrar yıkayın. Saç tipinizin şampuanla uyumlu olması gerekir.

Saçların yağlanmasını önlemek için elma sirkesi çok etkilidir ve güvenle kullanılabilir.

Saça elma sirkesi sürmek saçı parlak ve berrak hale getirir.

Saça organik elma sirkesi sürmek, saçın parlak ve berrak görünmesini sağlar.

1 bardak suya 2-3 yemek kaşığı sirke ekleyin ve karıştırın. Birkaç dakika bekleyin ve ardından saçınızı soğuk suyla yıkayın. Bu karışımı banyodan çıkmadan durulama suyu olarak kullanırsanız saçınızdaki fazla yağı giderir ve saça parlaklık verir. Bu karışımı haftada 2-3 kez kullanın.

Karbonatla saç yağlanması önleme

Karbonat saçın yağlanmasını önlemek için oldukça etkilidir ve yağların giderilmesiyle birlikte kabartma tozu saçı köklerde tazeler.

1 tatlı kaşığı karbonatı 3 bardak suya karıştırın ve karışımı ıslak saçınıza uygulayın. 5 dakika bekletin. Haftada bir kez saçınızı bu suyla yıkayın. Bunu haftada bir kez yapın.