Benim Saç Modelim

Hangi Örgü Saçı Kıvırcık Yapar

19.02.2023
1.109

Öncelikle saçımızı kıvırcık yaparken dikkate almamız gereken önemli ipuçları vardır. Bunlar;

Saçı şekillendirmeye başlamadan önce mutlaka saçlarımızın hafif nemli olduğundan emin olmalıyız.

Saç kremlerini saçların uçlarına uygulamak, kabarmaya ve dökülmeye engel olur. Bu sebeple saç kremini saçımızın diplerine değdirmeden yıkamalıyız.

 

Hangi yöntemi kullanırsanız kullanın, örgülerinizi toka ya da lastiklerle sabitleyin. Kıvırcık görünüme zarar vermemek açısından tarak ya da fırça kullanmayın. Parmaklarınız ile açmaya çalışın. Şimdi özellikle kadın kullanıcıların saçlarını kıvırcık yapmaya yarayacak 3 yöntemden bahsedeceğim.

 

 Çorap ile Örgü

 

Çorap kullanarak saçlarımızı kıvırcıklaştırmak kulağa komik gelebilir fakat oldukça etkili bir yöntem. Kesinlikle denemeye değer. Saçımızı beğendiğimiz bir sprey yardımı ile nemlendiriyoruz ve tamamen ıslanmadığından emin oluyoruz. Sonrasında saçımızı sekiz on tutama ayırıyoruz. Bir çorap alıyoruz ve saçımızı onu kullanarak örüyoruz. Örgü sırasında saç üçe ayrılır. Örgümüzü bu sefer üçüncü tutamı saç değil çorap olacak şekilde devam ediyoruz. Çoraplı saçlarımızı gece boyunca bekletiyoruz. Uyandığımızda saçlarımızı çoraplardan kibarca çözerek ayırıyoruz. Doğal kıvırcık saçlar ile günün yıldızı olmaya hazırız!

 

 Topuz ile Örgü

şekil kıvırcık saç

şekil kıvırcık saç

Saçlarımızı 8 parçaya (gürlüğe göre değişebilir) ayırıyoruz. Yanlardan iki üç tutam, önlerden iki üç tutam ve enseden iki üç tutam alacak şekilde her tutamı birbirinden ayrı tokalar ile ayırıyoruz ve topuz olacak şekilde başımıza sabitliyoruz. Sağ tarafımızda ki tutamlardan tekini ikiye bölüyoruz ve ayrı ayrı örerek uçlarını sıkı bir şekilde lastik toka yardımı ile bağlıyoruz. Başımızın diğer kısımlarına sabitlediğimiz saç tutamlarını ise aynı şekilde karıştırmadan örüp sırayla uçlarını sabitliyoruz. Uyuyoruz ve örgülerimizi sabaha kadar bekletiyoruz. Kalktığımızda örgülerinizi açıyoruz ve başımızı öne eğerek saçlarımızı ellerimizle şekillendiriyoruz. Eğer isterseniz saç spreyi sıkarak uzun süre şeklini korumasını sağlayabilirsiniz.

 

 Kalın ya da İnce Örgü

 

Buklelerinizin daha yumuşak ve kalın olmasını istiyorsanız tek ya da iki örgü yapabilirsiniz. Eğer daha sık buklelere sahip olmak istiyorsanız saçınızı daha fazla sayıda ayırarak daha ince ve daha sıkı örgüler yapmalısınız. Mesela mısır örgüsü saçlarımızda özellikle ince ve kıvırcık tutamlar oluşturmanızı sağlayabilir. Saçlarımızı ördükten sonra, başımızı ipek bir şalla sararak bu şekilde uyuyoruz. Kalktığımızda örgülerimizi açıyoruz ve buklelerimizi parmaklarınız ile hafifçe dağıtıyoruz.