Benim Saç Modelim

Saç Nasıl Makasla Kesilir

19.02.2023
363

Bütün saçımızı başımızın en yukarısına doğru tarıyoruz ve sıkıca kıvırıyoruz. Bu kesim sonucunda önleri uzun, arkası kısa bir model olan küt saça sahip olacağız. Unutmamalıyız ki bu modelle saçımız boydan çok fazla kısalmaz fakat saçı gereğinden çok kesmek yoğun bir kat oluşmasına neden olacağından ince telli ve hassas saçlar için bu yöntem iyi bir tercih olmayabilir.

 

Saçımızı başımızın üzerinde sıkıca tutarak aralara kesikler atıyoruz. Sonrasında Saçlarımızı tekrardan aşağı bırakıyoruz ve aralarını tarak yardımıyla açıyoruz. Saçımızı bir kere daha yukarı alıyoruz ve bu sefer tersi yönde kıvırıyoruz. Kıvırdığımız saçları tekrardan başımızın üzerinde tutarak dışarı uzanan eşit olmayan saçları kırparak uçlardan minik adımlarla ilerliyoruz. Son olarak ise serbest bırakıyoruz ve tarıyoruz.

 

 Düşük Atkuyruğunu Kesmek

saç kesimi için makaslar

saç kesimi için makaslar

 

Başlangıçta saçlar temiz ve nemli olmalıdır. Bu kesimle kadın saçları arkadan kısmen yuvarlatılmış şekilde görünse de düz bir saç modeli kesimi olacaktır Başın üst kısmından önden arkaya olacak şekilde saçını ortadan ikiye ayırıyoruz. Geri kalan kısımda ki saçları arkaya doğru düz tarıyoruz. İnce dişli bir tarak kullanıyoruz. Saçlarımızı ense kökünde düşük atkuyruğu olacak şekilde topluyoruz.

 

Atkuyruğumuzun başımızın tam arkasında ve ortada olduğundan ayrıca ense kökünün aşağısında durduğundan emin oluyoruz. Saçımızda minik bir atkuyruğu daha yapıyoruz. İkinci atkuyruğunu saçımızı kesmek istediğimiz yerin kısmın hemen yukarısında olacak şekilde ayarlıyoruz. İlk yaptığımız atkuyruğunun 3 ile 12 cm aşağısında olabilir. Atkuyruğunu kibarca ve bozmadan yukarı doğru kaldırıyoruz. Kesmek istediğimiz saçı ikinci yaptığımız minik atkuyruğu tokasının aşağısından makasla kesiyoruz. Bu hareketi makasla kademeli olarak küçük tutamlar keserek yapıyoruz. Bir seferde tüm saçı kesmeyi denememeliyiz. Atkuyruğumuzun uçlarının eşit şekilde kesildiğinden emin olmalıyız.

 

Tokalarımızı çıkartıyoruz, saçlarımızı sallıyoruz. Son olarak ise kontrol ediyoruz ve düzeltiyoruz. Eşit olup olmadığını kontrol etmek için saçlarımızı tutamlar şeklinde düz ve ileri doğru tarıyoruz. Eğer eşit görünmüyorsa tekrar atkuyruğu yaparak uçlarından kırpmayı deneyebiliriz. Saçı asla daha da fazla kısaltmamalıyız; yalnızca atkuyruğu yaparak diğer tutamlarla eşit uzunlukta olmayan çıkıntı saç parçalarını makas ile kesmeliyiz.