Benim Saç Modelim

Saç Dökülmesini önlemek için 5 Öneri

20.02.2023
379

Herkes saç dökülmesi yaşayabilir ve her gün 100 tele kadar saç dökülmesi normal olsa da, daha fazlasını kaybediyorsanız, bu bir sorunun işareti olabilir. Saç dökülmesi sağlığınız için bir sorun değildir. Bir sağlık durumundan ziyade çoğunlukla kozmetik bir sorundur.

saçlarım dökülüyor ne yapmam gerekli

saçlarım dökülüyor ne yapmam gerekli

Saç Dökülmesini Önlemek İçin İpuçları

Her saç teli, büyüme, evrim ve dinlenme döngüsünden oluşan 5 yıla kadar bir ömre sahiptir. Ancak saçın dinlenme döngüsüne normalden çok daha erken girmesine neden olabilecek faktörler vardır. Buna telogen effluvium denir ve stresin, hamileliğin, ilaçların veya bir sağlık sorununun bir yan etkisi olabilir.

 

Ancak genetik olarak erken saç dökülmesine de yatkın olabilirsiniz. Bu nedenle, şiddetli saç dökülmesi yaşıyorsanız ve kel noktalar, saçlarda incelme fark ederseniz, bir uzmana gitmelisiniz. Tüm saçlarınızı kaybetmenizi önlemek için dermatoloğunuza veya birinci basamak doktorunuza saç dökülmesi tedavilerini sorun. Bununla birlikte, hem erkekler hem de kadınlar, saç dökülmesini önlemeye yardımcı olmak için çeşitli iyi alışkanlıkları günlük rutinlerine entegre edebilirler.

 

Saçınızı kaybetmemek için ve nasıl bakım yapabileceğinizi daha iyi anlamak için en iyi 5 ipucu:

 

Çok Sıkı Saç Modellerinden Kaçının

Sıkı bir topuz veya bir at kuyruğu harika görünmenizi sağlayabilir, ancak saçınızı hergün sıkı bir şekilde toplarsanız saçlarınızı kaybetmeye başlayabilirsiniz. Bu tip saç dökülmesi için tıbbi terim çekiş alopesidir. Ama neyse ki, gevşek saç modelleri deneyerek veya sıkı olmayan topuzlar yaparak saç dökülmesini önleyebilirsiniz.

 

Ara ara sıkı topuzlar yapmak tabii ki iyidir. Ancak bunalrı sık sık yapmaktan hemen kaçınmalısınız. Ayrıca uyurken saç silindiri takarsanız büyük olasılıkla saçlarınızı kaybetmeye başlayacaksınız. Dermatologlar, yalnızca ara sıra rulo takmanızı önerir.

 

Saç dökülmesine neden olabilecek sıkı bağlanmış saç modellerinin belirtileri arasında batma, ağrı, kafa derisinde kabuklanma vardır.

saç dökülmesi

saç dökülmesi

Isı ve Kimyasal İşlemlerden Uzak Durun

Isı ve kimyasal işlemlerden uzak durmak, sağlıklı saçı koruma konusunda muhtemelen en yaygın tavsiyedir. Kimyasallar ve ısı, ciddi saç dökülmesine neden olan en zararlı faktörlerdir. Saçın yapısına saldırır ve saç tellerinin yırtılmasına neden olurlar. Hasar görmüş saçın belirtileri arasında donukluk, kuruluk, kırılma, kırılganlık, ayrık uçlar veya kolayca karışan saçlar bulunur.

 

Ancak doğru bakım türüyle saçınızın sağlığına kavuşabilirsiniz. Omega-3 yağ asitleri ve proteinler gibi saç derilerinizi yumuşatacak güçlendirici maddeler içeren ürünler kullanmalısınız.

 

Ayrıca, protein açısından zengin bir diyete geçmeyi, şekillendirmeden önce ısı koruma ürünlerini kullanmayı, onarım şampuanları ve saç kremleri kullanmayı tercih edin.

 

Islak Saçınızı Taramayın

Saçınızı genellikle ıslakken tararsanız, buklelerinize çok büyük zarar verirsiniz. Bunun nedeni, ıslakken taramanın, genellikle fırçanızdan kayacak olan tellerinize artan gerilim uygulamasıdır. Saçınızı düzenli olarak taramak köklerinizi uyarmasına ve saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olmasına rağmen, saçınızı yıkadıktan hemen sonra tararsanız bağlarını yok edersiniz. Peki, saçınızı zarar vermeden nasıl kurutmanız gerekir?

 

En iyi yol, önce sıkarak havluyla kurutmak ve doğal olarak veya saç kurutma makinenizi kullanana kadar en az %80 oranında kurumaya bırakmaktır.

 

Sigaraları Unutun

Sigaradaki zararlı kimyasallar saçınızın DNA’sına, ekolojisine ve yaşam döngüsüne zarar verebilir. Bu, saç dökülmesi sorununu tedavi etmeyi zorlaştırır. Ayrıca tütün dumanı, saç köklerindeki kök hücrelere zarar veren oksidatif stresi tetikler ve bu da saç tellerinin büyümesini durdurur. Nikotin ise saç derisindeki kan dolaşımını engelleyerek saçınızın büyümesi için ihtiyaç duyduğu besinleri almasını engeller. Bu nedenle, sağlıklı saçlara sahip olmak istiyorsanız, sigarayı tamamen bırakmalısınız.

 

saç dökülmesi için önlemler

saç dökülmesi için önlemler

 

UV Işınlarını Sınırlamak için Güneşten Uzak Durun

Kısa süre güneşte kalırsanız saçınıza zarar gelmeyecektir. Ancak saçlarınızı uzun süre UV ışınlarına maruz bırakıranız dökülmeler başlayabilir. UV ışınlarına karşı atkı, şapka ve UV koruma ürünleri ile korumalısınız. Güneşin UV ışınlarına uzun süre maruz kalmak, kuruluk veya kırılma gibi ciddi saç hasarlarına neden olabilir.

 

Özellikle koyu saçlarda bulunan melanin pigmentleri, saçın yapısındaki bağların kopmasını önlemek için UV ışınlarının zararlı etkilerine karşı saçınızı korur. Ancak yaşlandıkça bu melanin pigmentlerini kaybedersiniz. Ve saçınız sadece griye veya beyaza dönüşmez, aynı zamanda UV ışınlarına karşı korumayı da kaybedersiniz.