Benim Saç Modelim

Saç Kabarmasını Engelleyen Doğal Çözümler

19.02.2023
417

Saç kabarması kadınların en çok problem yaşadığı durumlardan biridir. Özellikle kıvırcık saçlara sahip olan kişiler saç kurutma işlemi sonrasında kıvırcık saçlar yerine kabarık saçlar ile karşı karşıya kalırlar. Saçları kurutma esnasında bakım yağları kullanıldığı zaman kabarma durumun ortadan kaldırmak mümkün olur. Fakat saçlara kimyasal madde içeren kozmetik ürünleri kullanmak ileride çok büyük problemlere sebep olacağı için daha çok doğal yöntemler ile saç kabarıklığını engellemek gerekir. Saç kabarıklığını engellemek için pek çok doğal yöntem mevcuttur. Bu yöntemler doğru bir şekilde yerine getirildiği zaman saç kabarması gibi problemler ortadan kalkar. Piyasada yer alan kozmetik ürünleri bir süre sonra saçta kepek oluşumuna sebep olur. Bundan dolayı doğal ürünleri tercih ederek kepek oluşumunu engelleyip, saç kabarması konusunda da çözüm bulmak mümkün olur. Saç kabarması pek çok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkar. Fakat doğal yöntemler ile sebep ne olursa olsun kabarıklığı yok etmek mümkün olur.

sac kabarikligi nasil gecer

Saç kabarıklığı nasıl geçer ?

Elma Sirkesi

Kabaran saçlara karşı en iyi doğal yöntemlerden biri elma sirkesidir. Hem cilt sağlığı konusunda hem de saç sağlığı konusunda ön plana çıkan elma sirkesi, kabarık saçlar için mükemmel bir çözüm sunmaktadır. Saçın epiderm tabakasını düzelttiği için kabarık saç oluşumu ortadan kalkar. Aynı zamanda saçı yumuşatma gibi bir özelliğe de sahiptir.

Kullanım Şekli:

 • Bir ölçü suyun içerisine aynı ölçüde elma sirkesi eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra sprey şişe içerisine alınır.
 • Elma sirkesi ile su karışımını ıslak saça uyguladıktan sonra 1 saat ile 2 saat arasında bu şekilde bekletin.
 • Daha sonra ılık ya da soğuk su yardımı ile bu karışımı saçlarınızdan temizleyin.
 • Her duş sonrasında bu işlemi gerçekleştirdiğiniz zaman bir süre sonra saç kabarması gibi bir problem söz konusu olmaz.
 • Aynı zamanda elma sirkesi ile saçlarınızın beslenmesi ve uzaması da söz konusudur.

Hindistan Cevizi Sütü

Hindistan cevizi sütü hem cilt hem de saçlar için son derece sağlıklı bir bakım ürünü olmaktadır. Nem yoksunu kuru saçlarda kullanıldığı zaman son derece bakımlı ve sağlıklı bir saç görünümü ortaya çıkar. Kurumuş saçları canlandırma özelliği ile ön plana çıkan Hindistan cevizi sütü, içerisinde bol miktarda amino asit ve antioksidan barındırdığı için düzenli olarak kullanılması gereken bakım ürünlerinden biridir. Saç köklerine en iyi şekilde nemlendirdiği için kabarma gibi durumlar ortadan kalkar ve ipeksi bir saç görünüm ortaya çıkar.

kabarmis saclara ne yapilir

Kullanım Şekli:

 • Saçınızın tümüne yetecek ölçüde hindistan cevizi sütünü ısıtınız.
 • Daha sonra ılık hale geldiği zaman sprey bir şişe içerisine koyunuz. Böylece uygulama konusunda daha büyük bir rahatlık sağlanmış olur.
 • Sprey şişe içerisinde alınan Hindistan cevizi sütünü saçın diplerinden uçlarına doğru uygulayınız.
 • Uyguladıktan sonra saç diplerinize masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırılmış olursunuz. Saç bonesi taktıktan sonra belirli bir süre beklemeniz gerekir.
 • 1 saat ile 2 saat arasında bekledikten sonra normal şampuanınız ile saçlarınızı yıkayın.
 • Saçlarınızı fön makinesi ile kurutmak yerine kendi kendine kurutmaya bırakın.
 • Haftada iki ya da üç defa uygulayınız.

Argan Yağı

Kabaran saçlara karşı en iyi çözüm yollarından bir diğeri ise argan yağı olmaktadır. Argan yağı içerisinde E vitamini bulunmasından kaynaklı olarak saçların çok daha parlak ve saf bir görünüme kavuşmasına yardımcı olur. Saç kabarmasını asıl sebebi saç dibinde oluşan kuruluktur. Argan yağı sayesinde bu kuruluktan kurtularak saç diplerini nemlendirmek mümkün olur. Düzenli bir şekilde kullanıldığı zaman kabarık saç problemi tamamen ortadan kalkar.

Kullanım Şekli:

 • Kabarık saç problemi yaşıyorsanız ıslak saçınızdan 2 ya da 3 damla kadar argan yağı uygulayınız.
 • Aynı zamanda fön ya da saç düzleştiricisi gibi işlemler yapıldığı zaman saç kabarması söz konusu olduğu için bu gibi durumlarda da argan yağı kullanımı mümkündür.
 • Argan yağını çok miktarda saç diplerine ve uçlarına uygulayıp maske formunda da kullanmak da mümkündür. Bu şekilde saçlarınızda yarım saat ile 1 saat kadar beklettikten sonra yıkamanız gerekir.
 • Şampuanınızın içerisinde 3 ya da 4 damla kadar argan yağı ekledikten sonra bu şekilde her duşta kullanım imkanı sağlamakta mümkün olur.
 • Argan yağı ile sağlıklı ve parlak saçlara kavuşurken aynı zamanda kabaran saçların önüne geçmiş olursunuz. Haftada 3 ya da 4 defa uyguladığınız zaman en etkili sonucu alabilirsiniz.

Avokado

Avokado hem saç sağlığı hem de cilt sağlığı için son derece önemli besinlerden biridir. Harika bir meyve ile saçınızı en iyi haline getirmek mümkündür. Avokado meyvesi içerisinde bol miktarda yağ bulundurmaktadır. Bu sebeple saç diplerine uygulandığı zaman istenilen düzeyde nem sağlamaktadır. Saç diplerinin nemlenmesi ile birlikte kabarma gibi problemler ortadan kalkar. Saçlarınıza düzenli bir şekilde uyguladığınız zaman tamamen saç kuruluğu ve kabarması gibi problemler tedavi edilmiş olur. Aynı zamanda içerisinde bol miktarda E vitamini ve protein bulundurmasından kaynaklı olarak saç diplerinin ve uçlarının iyi bir şekilde beslenmesine yardımcı olur. Tüm bunlara ek olarak hızlı bir şekilde saç uzaması gibi avantajları da mevcuttur.

Kullanım Şekli:

 • Olgun bir avokado iyice ezdikten sonra saçlarınızın diplerinden uçlarına doğru sürmeye başlayın. Bu işlemi gerçekleştirirken masaj yapmaya da özen gösterin. Böylece kan dolaşımı hızlandığı için daha sağlıklı bir saç yapısı ortaya çıkar.
 • Avokado tüm saça uygulandıktan sonra yarım saat ile 45 dakika arasında bekletilir. Süre dolduktan sonra saçlarınızı ılık su yardımı ile yıkayınız.
 • Kabarık saçlara karşı en iyi çözüm için haftada en az 2 defa bu işlemi gerçekleştirmek gerekir.

Etiketler: