Benim Saç Modelim

Erkekler Için Iyi Bir Saç Bakım Rutini Nasıl Oluşturulur

08.11.2022
380

İyi bir saç bakım rutini, basit ve etkili bir rutindir. Saçın kimyası hakkında doğru araçlar ve bilgilerle kendinizi donatmak en iyi ilk adımdır. Hangi saç tipine ve dokusuna sahip olursanız olun, rutininizi hızlı bir şekilde gerçekleştirebilecek ve harika görünen saçlara sahip olacaksınız.

Şampuan ve saç kremini akıllıca seçin. Hepsi aynı şekilde yaratılmamıştır. Saç tipinize uygun ürünleri seçin, böylece saçınız olabilecek en iyi şekilde görünecektir. Mümkünse sülfatsız şampuan ve silikonsuz saç kremi tercih edin; bu bileşenler saç üzerinde serttir ve zamanla kuru ve mat görünmesine neden olur.

saç bakımı erkek

saç bakımı erkek

Kıvırcıklaşmaya eğilimli kuru saçlar için yağlar, tereyağı ve diğer besleyici maddeler içeren nemlendirici veya nemlendirici ürünler arayın.Yağlı veya ince saçlar için çay ağacı yağı ve papatya gibi maddeler içeren arındırıcı ürünler arayın.Kolay kırılan ve yıpranan saçlar için kolajen ve keratin gibi proteinler içeren onarıcı ürünler arayın.

Saçınızı haftada iki veya üç kez yıkayın. Saçınızı her gün yıkamanın sağlıklı olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu aslında çoğu insan için çok sıktır. Saçınızı çok sık yıkamak, saç derinizin doğal olarak ürettiği koruyucu yağları yok eder, bu da saçınızı kabarmaya ve yıpranmaya daha yatkın hale getirir. Çoğu erkek için haftada iki ila üç şampuan en iyi sonucu verir.Saçınız çabuk yağlanıyorsa, şampuanlamadığınız günlerde sadece suyla yıkamayı düşünün. Su, yağları soymadan saçınızı temizler.İlk kez daha az yıkamaya başladığınızda, saçlarınız dengelenene kadar bir hafta kadar aşırı yağ üretmeye devam edecektir. Sadece sabırlı olun ve yakında saçlarınız daha uzun süre temiz kalacaktır.

Sıcak yerine ılık veya soğuk su kullanın. Sıcak duşlar harikadır ama suyun ısısı saçları kurutur. Saçınızı yıkamak için ılık veya soğuk su kullanmak daha iyidir. Buharlı sıcak bir duş almanız gerekiyorsa, ılık veya soğuk bir durulama ile bitirmeyi deneyin, böylece saçlarınız kuruduğunda kıvırcık ve mat olmak yerine sağlıklı ve parlak görünecek.

Saçınızı kabaca havluyla kurutmak yerine nokta kurutun. Saç ıslandığında zayıftır, çünkü su saçtaki keratin moleküllerinin gerilmesine neden olur. Bu yüzden sert bir havluyla kuru bakım yapmak saçınızı kırabilir. Bunun yerine, saçınızı kurulamak için bir havlu kullanın ve fazla sudan kurtulun, ardından havayla kurumasını bekleyin.

sac-bakimi

sac-bakimi

Saçınızı Şekillendirme

Jel veya pomad kullanın ama çok fazla kullanmayın. Düzgün ve düzenli bir stilden hoşlanıyorsanız, saçlarınız hala ıslakken jel veya pomad kullanmak saçınızın gün boyunca taze bakımlı görünmesine yardımcı olabilir. Kısa bir saç kesiminiz varsa, sadece bir kuruş büyüklüğünde ürün kullanın, çünkü çok fazla kullanmak saçınızın yağlı görünmesine neden olur.

Jel genellikle daha hafiftir ve saçınıza daha kolay nüfuz eder. Alkol saçı kuruttuğu için alkolsüz olanı arayın.Pomatlar ve kremler, daha kalın oldukları için kıvırcık saçlar için harikadır. Ayrıca yıkanmaları daha zordur, bu yüzden idareli kullanın.

Ürünü uyguladıktan sonra saçınızı tarayın. Bir ürün kullandıysanız, saçınıza dağıtmak için bir tarak kullanın. Ardından, bir tarafta veya diğerinde düzgün bir parça oluşturun ve saçınızı istediğiniz gibi şekillendirin. Genellikle saçınızı çıktığı yönde taramak en iyisidir: saçı arkaya ve yanlara doğru tarayın ve saçı yukarıdan öne doğru tarayın. Öndeki saçınız uzunsa, tarafınızın tersi yönünde tarayarak bitirin.

Saçınız kıvırcık veya kıvırcıksa, karışıklıklardan kurtulmak için geniş dişli bir tarak kullanın veya taramayı tamamen bırakın. İnce dişli bir tarak kullanmak saçınızın kabarmasına neden olur.

Saçınızı her zaman öne doğru taramanız gerekmez. Farklı görünümlerle denemeler yapın; Ayırmak yerine tepesini karıştırmayı veya sivri uçlarını dikmek için yukarı doğru taramayı deneyin.

Saçınızı azar azar fönleyin. Fön makinesi kullanmak saçınızı olabildiğince çabuk kurutmanın iyi bir yoludur, ancak bunu her gün yapmak sonunda saçınızın zarar görmesine neden olacaktır. Saçınızı inceltmekten endişe ediyorsanız, kurutma makinesini bir kenara bırakın ve bunun yerine saçınızı kurumaya bırakın.

Saçınızı kuruturken, saçınızın düz durmasına yardımcı olmak için saç kurutma makinesini saç çıkış yönüne doğrultun veya daha fazla hacim istiyorsanız, kuruturken saçın çıkış yönünün tersine çevirin.

Saçınızı azar azar fönleyin. Fön makinesi kullanmak saçınızı olabildiğince çabuk kurutmanın iyi bir yoludur, ancak bunu her gün yapmak sonunda saçınızın zarar görmesine neden olacaktır. Saçınızı inceltmekten endişe ediyorsanız, kurutma makinesini bir kenara bırakın ve bunun yerine saçınızı kurumaya bırakın.

Berber dükkanına düzenli geziler yapın. Başlamak için dağınık saçlarla çalışıyorsanız, harika bir rutin fark yaratmaz. Bazı erkekler ayda bir kez kestirirken, diğerleri için üç ayda bir yeterlidir. Rutininizi bulun ve ona ayak uydurun.

erkekler saç bakımını nasıl yapmalı

erkekler saç bakımını nasıl yapmalı

İnce Saç Bakımı

Duşta saç derinize masaj yapın. Masaj, saç büyümesini uyaran kan dolaşımını artırır. Sahip olduğunuz saçları korumanıza ve yeni saçlar çıkarmanıza yardımcı olabilir. Saçınızın inceldiği bölgelere odaklanarak saç derinizi dairesel hareketlerle ovalamak için parmaklarınızı kullanın.

Bazı yağların büyümeyi daha da teşvik etmeye yardımcı olduğuna inanılıyor. Şampuanlamadan önce hindistancevizi yağı, çay ağacı yağı veya badem yağı ile masaj yapmayı deneyin, ardından yağı yıkayın.

Saçınızı sert bir şekilde tutmayın. Şampuanla ovalarsanız, saçınızı durulamak için sıcak su kullanın ve ardından tekrar bir havluyla ovalarsanız saçınızın kırılması ve dökülmesi daha olasıdır. Rutininizin her adımında saçınızı özenle kullanın.

Dengeli beslenin. Saçın kalın ve güçlü kalmasına yardımcı olan birkaç temel besin vardır. Saçınızı içten dışa beslemek için diyetinizin dengeli olduğundan emin olun. Topikal ürünleri kullanmak, ancak diyetiniz saçlarınız için sağlıklı değilse sizi bir yere kadar götürür. İşte ihtiyacınız olan:

Saçınızı sağlıklı tutmak için et, yumurta, fındık, fasulye ve diğer protein kaynaklarını yiyin.B vitaminleri. Bunlar et, yumurta ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Eğer bir vejeteryansanız B vitamini takviyesi almaya başlamak isteyebilirsiniz.Omega-3 yağlı asitler. Somon, sardalye, avokado ve cevizde bu önemli besinden bol miktarda bulunur.