Benim Saç Modelim

Saç Jölesi Nasıl Yapılır

19.02.2023
462

Saç jeli, saçları belirli bir şekle sokmak için kullanılan bir saç şekillendirme ürünüdür. Günümüzde birçok kadın saçlarını şekillendirmek için saç jölesi kullanıyor.

 

Saç Jölesi Nasıl Yapılır?

 

Birçok insan gün boyu kalıcı bir saç arıyor fakat bunu yaparken saçlarının yapısının değişmesinden endişe duyuyor. Saçınıza zarar vermeden, kimyasallardan uzak durarak da saçınıza gün boyu kalıcı şekil vermeniz mümkün. Evde saç jölenizi kendiniz yapabilirsiniz.

 

 Doğal Saç Jölesi Tarifleri

saç jölesi nasıl yapılır

saç jölesi nasıl yapılır

 

Jelatinli Saç Jölesi

 

-Yarım/çeyrek çay kaşığı jelatin tozu

 

-Yarım su bardağı kaynamış su

 

Daha hafif bir ürün elde etmek için çeyrek daha güçlü bir ürün elde etmek için ise yarım çay kaşığı jelatin tozu kullanabilirsiniz. Daha hoş kokulu bir saç jölesi elde etmek için içine doğal yağlar damlatabilirsiniz.

 

 Aloe Veradan Saç Jölesi

 

Aloe vera saç nemlendirmede harika bir ürün. Aynı zamanda saç şekillendirmede de saç jölesi olarak kullanabilirsiniz.

 

-Yarım su bardağı aloe vera jeli

 

-24 damlaya kadar uçucu yağ (isteğe bağlı)

 

-Uçuğu yağ kullanmak istiyorsanız bunu aloe vera jeline ekleyin ve karıştırın. Karışımı bir kaba koyarak kullanmaya başlayabilirsiniz.

 

 Keten Tohumundan Saç Jölesi

 

Bir su bardağından az su

 

1 buçuk yemek kaşığı keten tohumu

 

Üzerinde su eklediğiniz keten tohumlarını bir tencereye koyarak kısık ateşte 10 dakika boyunca kaynatın. Sonrasında ince bir bez yardımıyla süzün. Keten tohumları sudan ayrıldıktan sonra bu karışımı bir kaba koyarak kullanmaya başlayabilirsiniz. Kullanım süresi 10 gündür.

 

 Doğal Yağlar

 

Saç jölenizi yaparken doğal yağlar ekleyebileceğinizden bahsetmiştik. Doğal yağların güzel kokuları dışında saç yapısına da çeşitli etkileri var. Saç uzatma, saç yapısını güçlendirme, nemlendirme gibi olumlu özelliklere sahip bu yağlara değinecek olursak:

 

-Nane ve Biberiye: Saçınızın daha hızlı uzamasını sağlar ve saçlarınıza parlaklık verir. Saçların canlı bir görünüme kavuşmasını sağlar.

-Paçuli ve Çay Ağacı: Yağlı saçlar için gözenek kapatıcı özelliğe sahiptir. Böylece saçlar daha geç yağlanır.

-Lavanta ve Sedir Ağacı: Kuru saçların nemlenmesine yardımcı olur. Saçların yıpranmasını önler. Saç yapısını güçlendirir.