Benim Saç Modelim

Saç Neden Bu Kadar Hızlı Yağlanır?

17.11.2022
338

Saç Neden Bu Kadar Hızlı Yağlanır? Yağlı saçlar öncelikle yağ birikmesinden kaynaklanır.Sebum, vücut tarafından üretilen ve saç derinizi ve saçınızı nemlendirmeye yardımcı olan, sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlayan yağlı bir maddedir. Ancak bazı insanlar diğerlerinden daha fazla sebum üretir, bu yüzden bazı insanların saçları diğerlerinden daha hızlı yağlanır. Bu yüzden 1 gün hatta birkaç saat sonra saçlarınızın yağlandığını görebilirsiniz.

Etnik köken, hormonlar ve genetik gibi faktörlerin tümü vücudunuzun ne kadar sebum ürettiğini etkileyebilir.Düz veya ince saçları olan kişiler, yağı emecek bukleleri olmadığı için daha hızlı yağlı saçlara sahip olabilirler.

yağlı saçları ne ile yıkamalı

yağlı saçları ne ile yıkamalı

Saçlarımın yağlanmasını nasıl engellerim?

En hızlı düzeltme için saçınızı şampuanlayın.Şampuanlar, saçınızı temizlemek ve yağı gidermek için özel olarak tasarlanmıştır. Şampuanlama sırasında saç derinize hafifçe masaj yapın ve durulamadan önce en az 5 dakika bekletin – saçınızın ne kadar çabuk yağlandığına bağlı olarak günde bir kez veya daha fazla şampuanlamanız gerekebilir.

Ayrıca, özellikle yağlı saçlar için formüle edilmiş, saç derisinden ve saç şaftından daha fazla sebumu uzaklaştıran özel deterjanlar kullanan şampuanlar da vardır. Amonyum veya sodyum lauril sülfat gibi deterjanlar içeren yağlı saç şampuanları aramayı deneyebilirsiniz.Saçınızın tam olarak temizlenmediğini düşünüyorsanız, duş sırasında iki kez şampuanlamayı deneyin.

Yağsız saç ürünleri kullanın.Saç kremleri, serumlar ve yağlar gibi ürünler saçınızı nemlendirmeye ve güçlendirmeye yardımcı olsa daince saçların gevşek görünmesine ve saçınıza ekstra yağ katmasına da yardımcı olabilir. Ürünleri seçerken “yağsız” veya “yağsız” etiketli olanları aramaya çalışın.Bu ürünleri saç derinizden uzak tutarak uygulama şeklinizi değiştirmeyi de deneyebilirsiniz: örneğin, saç kremini yalnızca saçınızın uçlarına uygulayın.

Saçınızı çok sık taramayın.Saçınızı fırçaladığınızda, hareket saç derinizden saçınızın uçlarına kadar yağ taşır ve bu da onu daha yağlı hale getirir. Yağın yayılmasını azaltmak için daha nazikçe fırçalamayı da deneyebilirsiniz. Saçınızı günde iki defadan fazla fırçalamayı deneyin.Aynı nedenle saçınıza dokunmamaya çalışın. Kendinizi sürekli saçınıza dokunuyor veya oynuyorsanız, yağı saçınızın etrafına daha da fazla yayıyor olabilirsiniz.

Yağlı saçlarımı yıkamadan nasıl düzeltirim?

Kuru şampuan kullanın.Saçınızı yıkamak için zamanınız yoksa veya yıkamak istemiyorsanız, normal bir şampuan gibi sebumu emmeye yardımcı olabilecek nişasta bileşeniyle yapılan kuru bir şampuan kullanın. Kuru şampuanlar, saçlarınız hızla yağlanıyorsa, yıkamalar arasında kullanmak için iyi bir seçenektir ve ayrıca saçınıza hacim ve hacim kazandırabilir.

Kuru şampuanınızı doğru kullandığınızdan emin olun. En iyi etkiyi elde etmek için kullanmadan önce şişeyi sallayın ve saç derinize çok yakın püskürtmeyin, bu saçınızın kireçli görünmesine neden olabilir. Ayrıca, daha küçük miktarlarla başlayın ve çok fazla kullanmayı önlemek için yalnızca ihtiyacınız olduğunda daha fazlasını ekleyin.

Ayrıca kabartma tozu ve mısır nişastası gibi malzemelerle kendin yap kuru şampuan yapabilirsiniz. Örneğin, 1 yemek kaşığı kabartma tozu ile 1 yemek kaşığı kakao tozunu birleştirmeyi deneyin. Daha sonra karışımı köklerinize serpin, masaj yapın ve gerekirse tamamen karıştırmak için kurutun.

Saçınızı kurutmak için kağıt havlu kullanın.Kuru şampuanınız yoksa, sebumu bir kağıt havluyla silmek yağlı görünümün azalmasına yardımcı olabilir. Kağıt havlular yeterince yağ almıyorsa özel kurutma kağıtları da kullanabilirsiniz.

saçlar yağlanınca ne yapmalı

saçlar yağlanınca ne yapmalı

Yağlı saç neyin belirtisidir?

Stresli bir yaşam tarzının belirtisi olabilir.Stresli olmak vücudunuzun kortizol adı verilen daha fazla stres hormonu üretmesine neden olur. Artan kortizol ise yağ üretiminde artışa neden olarak saçların yağlı olmasına neden olabilir. Son zamanlarda stresli bir dönemden geçiyorsanız, yeterince uyumak, düzenli egzersiz yapmak, ara vermek ve arkadaşlarınızla iletişim kurmak gibi stres yönetimi teknikleriyle kendinize bakmayı deneyin.

Hormon seviyelerini de etkileyen doğum kontrol hapları da daha yağlı saçlara katkıda bulunabilir.Yağlı saçlar dengesiz bir diyete işaret edebilir.Diyetisyenlere göre, diyetiniz saçınızın durumunu belirlemede önemli bir rol oynuyor, bu nedenle daha sağlıklı saçlar için beslenmenizi iyileştirmek isteyebilirsiniz. Sebzeler, meyveler, tahıllar, yağsız proteinler ve sağlıklı yağlardan oluşan dengeli bir beslenmeye çalışın, böylece demirin yanı sıra temel saç vitaminleri A, E ve D’nin günlük değerini yüzde 100 elde edin.

Saçımı yağlı olmaması için nasıl eğitirim?

Kendiniz için en iyi rutini bulmak için deney yapın.Daha az şampuanlayarak saçınızı daha az yağlı olması için eğitebileceğinizi duymuş olabilirsiniz, çünkü şampuanlama çok sık saçınızdaki doğal yağları yok eder ve ek sebum üreterek bezlerinizin reaksiyona girmesine neden olur. Bununla birlikte, yağ üretimi saç yıkamaktan ziyade hormonlar tarafından kontrol edildiğinden, bu muhtemelen bir efsanedir.

Bunun yerine, sahip olduğunuz saç tipi (ör. kıvırcık veya düz), yaşam tarzı alışkanlıkları (ör. diyet veya fırçalama sıklığı) ve kullandığınız ürün türleri (ör. özel şampuanlar veya saç kremleri) gibi faktörleri göz önünde bulundurun. Farklı seçenekleri keşfederek, kendiniz için en iyi saç bakım rutinini bulmanız daha olasıdır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.