Benim Saç Modelim

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

19.02.2023
291

Yaşam kalitesini olumsuz bir şekilde etkileyen saç dökülmesi erkeklerde ve kadınlarda sık karşılaşılan bir durumdur. Peki, mevsimsel saç dökülmesi ne kadar sürer? Saç telleri gelişimini tamamladıktan sonra dökülür. Fakat mevsim geçişlerinde saç telleri gelişmeden dökülme gösterebiliyor. Sebebinin ise mevsim geçişlerinde yaşanan hormonal değişiklikler ya da stres olduğu düşünülüyor.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Kimlerde Görülür?

Mevsim geçişlerinde yaşanan saç dökülmesi daha çok kadınlarda görülüyor. Bunun nedeni ise kadınların saç konusunda daha yüksek farkındalık yaşaması olabilir. Ayrıca mevsim geçişlerinde kadınlar hormonal ve ruhsal değişikliklerden daha çok etkilenir. Bu durumda saç dökülmesine neden olabilir.

Bu Dönemde Hangi Saç Bakım Ürünleri Kullanılmalıdır?

Mevsim geçiş sürecinde saçlarda dökülme, matlık, kuruma, cansızlık yaşanabilir. Bu durumda sülfatsız şampuan, çeşitli vitamin içeren serumlar kullanılarak saç derisinin kan akımını artırarak dökülmesi önlenebilir.

Ayrıca takviye edici gıdalarda saçları güçlendirerek dökülme sürecini kısaltır. Ayrıca deniz, havuz ve güneşin etkisi ile saçları kuruyan kişiler çeşitli nem maskeleri be saç kremleri kullanabilir. Fizyolojik dökülmelerde bu ürünler dökülme sürecini kısaltır.

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Mevsimsel Saç Dökülmesi Ne Kadar Sürer?

Dökülen Saçlar Ne Kadar Sürede Uzar?

Mevsim geçiş dönemleri saçların uzama süresini de etkiler. Saçlar genellikle yaz aylarında ortalama 1-1,5 cm kadar uzarken, kış aylarında 1 cm kadar uzar.

Saç dökülmesini önlemek için kullanılan ürünler 3-4 ay kullanıldıktan sonra bırakılabilir. Bu süreç kişinin genetik yapısına göre değişiklik gösterebilir.

 

 

Etiketler: